U organizaciji Hrvatskog učiteljskog društva koje je organiziralo tradicionalnu godišnju likovnu koloniju, osim učitelja i nastavnika osnovnih škola s područja Samobora i okolice: Mihovila Dorotića, Kornelije Dorotić, Slavena Jurića, Emice Jurišić, Nevenke Miklenić i Martine Štengl i ove su godine na poziv Hrvatskog učiteljskog društva sudjelovali i članovi Likovnog odjela Ogranka MH Samobor: Maja Cipek, Đurđica Debogović, Ivo Jambrešić, Grozdana Korpar, Željko Nemec, Maja Šmit, Zdenka Resar i Snježana Zakanj Radovanić. U prekrasnom prirodnom okruženju područne škole OŠ Milana Langa u Noršić Selu inspiracije nije nedostajalo pa su tako nastale dvadeset i dvije slike u tehnikama akrila, akvarela i olovke.
U sjećanje na sve pokojne članove Ogranka Matice hrvatske u Samoboru i sve znamenite samoborce, članice Ogranka Ivanka Brekalo, Vlasta Mažuranić, Sandra Sinković i Lada Lokmer obišle su grobove pokojnih i zapalile svijeće te tako uime članova Ogranka MH Samobor iskazale zahvalu onima s kojima smo imali čast živjeti i dijeliti ovozemaljske trenutke i onima koji su svojim radom i djelovanjem promicali kulturu i umjetnost.![]()
Povodom obilježavanja Dana grada Samobora u Galeriji Prica održana je promocija zbornika radova "Samobor – stotinu godina nakon Milana Langa". Zbornik je nastao na temelju istraživanja detalja iz prošlosti, zabilježenih u knjizi Milana Langa "Samobor: narodni život i običaji". Riječ je o usporedbi dvaju slika grada Samobora, one iz 1915. godine i one 2015. godine. Povodom stote godišnjice od izdanja istraživačkoga rada Milana Langa, u Samoboru je 2015. godine organiziran znanstveno – stručni skup pod nazivom "Samobor – stotinu godina nakon Milana Langa" iza kojega stoji istraživački projekt interdisciplinarnog istraživanja manjih urbanih cjelina. Mladi znanstvenici (asistenti i poslijedoktorandi te troje studenata) i profesori odnosno znanstvenici povjesničari, sociolozi, etnolozi, demografi, geografi i telozi Hrvatskoga katoličkog sveučilišta u Zborniku pišu o Samoboru oko 1915. i 2015. te poneki uspoređuju Samobor tada i Samobor danas i tako povezuju ta dva vremena. ![]()
Predstavljanje zbornika "Samobor stotinu godina nakon Milana Langa" održano je u Auli Magni na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu povodom Dana Odjela za sociologiju. O zborniku su govorili izv. prof. dr. sc. Ines Sabotič, prorektorica za nastavu, prof. dr. sc. Gordan Črpić, prorektor za organizaciju i poslovanje, studentica preddiplomskog sveučilišnog studija Sociologija Zrinka Babić i doc. dr. sc. Luka Šešo, urednik Zbornika. Publikacija obuhvaća jedanaest radova autora koji se predstavljaju na znanstveno zanimljiv način. Zbornik će biti predstavljen i u Samoboru 23. listopada 2017. godine, povodom obilježavanja Dana Grada Samobora.![]()
Nakon dvaju ovogodišnjih zajedničkih izložbi otvorenih u Svetoj Nedelji i Samoboru, u prostorijama Ogranka MH Zaprešić otvorena je i treća zajednička izložba članova likovnih ogranaka Matice hrvatske Sveta Nedelja, Jastrebarsko, Garešnica, Zaprešić i Samobor pod nazivom „Susreti III“. Izložbu je otvorio predsjednik Ogranka MH Zaprešić Dragutin Grgas Beli, a o radovima je govorio Željko Nemec, član Likovnog odjela Ogranka MH Samobor. Ova zajednička uspješna izložba ogranaka s područja Zagrebačke županije i šire , koja se odvija već treću godinu zaredom, nastavit će se otvorenjem u Jastrebarskom, a potom i u Garešnici.